Wyjątkowe wydarzenie na mapie Warszawy - VII edycja Święta Kolonii Wawelberga. Festiwal ma na celu łączenie ludzi o różnych poglądach, wyznaniach i statusie społecznym, zgodnie z założeniami, które towarzyszyły powstaniu kolonii oraz promowanie kultury i sztuki z różnych stron świata. Festiwal 2021 przebiegał w duchu działań na rzecz ochrony drzew w mieście. Kolonia Wawelberga historycznie była oazą zieleni, świadomie zaprojektowanej i wkomponowanej w zespół budynków. Festiwal odbył się 5 września na zabytkowym dziedzińcu Kolonii Wawelberga, przy Górczewskiej 15. Z radością gościliśmy PABLOPAVO, wokalistę, autora tekstów piosenek, kompozytora i pisarza. Usłyszeliśmy zespól Tales. STANISŁAW SOYKA, wybitny śpiewak, instrumentalista i kompozytor zagrał wraz z Bubą Badje Kujateh, korystą przybyłym do nas z Gambii. Zaśpiewał dla nas gość specjalny festiwalu Volny Chór Вольны Хор z Białorusi, jeden z symboli walki o demokrację w tym kraju. Wysłuchaliśmy debaty poświęconej roli drzew w mieście. Na rozpoczęcie dzieci zachwycił spektakl "W podróży na czystą planetę" Teatru BAZA w reżyserii Tomasza Zadróżnego. Festiwal Hipolita i Ludwiki to wyjątkowy projekt non profit organizowany przez społeczników, całkowicie oddolna inicjatywa Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, organizowany przy wsparciu i pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawa. Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyła V Warszawska Parada Rowerowa, która przejechała ulicami Warszawy i dotarła na Kolonię Wawelberga. Festiwalowi 2021 towarzyszyły wystawy: Wystawa Wola Wawelbergów Wystawa historyczna na 125.lecie Wyższej Szkoły Technicznej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda przeniesiona z Politechniki Warszawskiej Wystawa pt. “Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha” zorganizowana przez Instytut Pileckiego i Wolskie Centrum Kultury (Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15) Projekt współfinansowany: Miasto Stołeczne Warszawa Partnerzy: Wolskie Centrum Kultury Wola Mieszkańców Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. S.O.S. dla podwórek na Muranowie Dom Spotkań z Historią Murapol S.A Muzeum Powstania Warszawskiego Fundacja OPOR Patroni: Miasto Stołeczne Warszawa Muzeum Polin Projekt plakatu: Adam Walas Projekt logo: Monika Prus

Miło nam zaprosić Państwa na wystawę pt. ,,Pionierzy Kształcenia Politechnicznego. Na drodze do niepodległości", która powstała z okazji 125-lecia założenia Szkoły Mechaniczno Technicznej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda. Otworzy ją koncert on-line transmitowany w dniu 4 grudnia 2020 r. o godzinie 18.00 na stronie Fb Festiwalu Hipolita i Ludwiki.

Wystawę i koncert zorganizowało Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga.

Partnerzy Projektu: Muzeum Historii Polski, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, Wolskie Centrum Kultury, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, Dom Spotkań z Historią, Archiwum Historii Mówionej.

Wystawę i koncert dofinansowano z środków Muzeum Historii Polski w ramach programu ,, Patriotyzm Jutra" oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Szczególne podziękowania Panu Ryszardowi Witkowskiemu, jednemu z ostatnich żyjących absolwentów Uczelni Wawelberga. Za inspirację, liczne materiały archiwalne i wsparcie merytoryczne.

Wystawę można będzie oglądać na ogrodzeniu gmachu Wydziału SiMR przy ulicy Narbutta 84 w Warszawie do końca maja 2021 roku. Zapraszamy !

 

 

Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję Festiwalu Hipolita i Ludwiki!

Główny dzień koncertowy odbędzie się już 6 września!

 

W ramach festiwalu już 4 września zapraszamy do Otwartej Kolonii na niezwykłą wystawę poświęconą WISŁAWIE SZYMBORSKIEJ, na której zaprezentowane zostaną między innymi kolaże autorstwa noblistki, przedmioty, które towarzyszyły jej na co dzień oraz fotografie poetki autorstwa Joanny Helander. Wystawa "SPOJRZENIA SZYMBORSKIEJ" potrwa do 28 września.
Główne wydarzenie Festiwalu Hipolita i Ludwiki odbędzie się 6 września na zabytkowym dziedzińcu Kolonii Wawelberga, przy Górczewskiej 15. Będziemy mieli zaszczyt gościć na nim pana STANISŁAWA SOYKĘ, wybitnego śpiewaka, instrumentalistę i kompozytora. Zagra on z zespołem SOYKA KWINTET. Podczas koncertu usłyszymy piosenki z wydanego niedawno albumu „Muzyka i słowa Stanisław Soyka”, pieśni do słów Agnieszki Osieckiej z albumu „Tylko brać...Osiecka znana i nieznana”, klasyki Czesława Niemena z monografii „W hołdzie Mistrzowi”, w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”.

Festiwal Hipolita i Ludwiki to wyjątkowy oddolny projekt społeczny, który powstał dzięki mieszkańcom Kolonia Wawelberga. Możecie nas wesprzeć swoimi głosami na Festiwal Hipolita i Ludwiki w konkursie na najlepszą inicjatywę S3KTOR 2019, za stworzenie festiwalu, który wyrósł ze Święta Kolonii Wawelberga - wyjątkowej inicjatywy społecznej... http://ngo.um.warszawa.pl/konkurs-sektor/  Głosowanie trwa do 15.06,2020.

Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga przygotowuje się do nowej edycji Festiwalu Hipolita i Ludwiki! Trwają też prace renowacyjne. Fasada kamienicy przy ulicy Wawelberga 3 przywita i zaskoczy gości festiwalu nowym wizerunkiem.

W tym roku wyjątkowo zapraszamy 6 września 2020

na Górczewską 15 w Warszawie!

 

 fot. Jacek Poremba

Madonny Kory. Pierwsza wystawa wyjątkowej, rodzinnej kolekcji figur autorstwa artystki.  Wystawa jest częścią Festiwalu Hipolita i Ludwiki, święta Kolonii Wawelberga, zabytkowego osiedla, które powstało w duchu wielokulturowości i tolerancji. To właśnie o te wartości Kora walczyła przez całe swoje życie.

Ambasadorami tego wydarzenia zostali m.in. Krystyna Janda, Artur Barciś, Aleksandra Popławska, Piotr Rogucki, Muniek Staszczyk, Piotr Machalica, Magdalena Schejbal, fotografując się ze zdjęciami Madonn autorstwa Szymona Sipowicza.

Wola to jedna z najstarszych dzielnic Warszawy. – Chcemy zmieniać to miejsce, żeby to było prawdziwe osiedle, jak za Wawelberga: miejsce przyjazne do życia – mówi Andrzej Chybowski ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Obejrzyj program.

Podkategorie