Hipolit Wawelberg nie doczekał wolnej Polski, ale miał wielki wkład w jej budowę. W 120 – lecie powstania ufundowanego przez niego osiedla, stowarzyszenie jego mieszkańców i przyjaciół przypomni o działalności filantropa. Na podwórkach Kolonii zagrają klezmerzy z Bester Quartet i zaśpiewa Maria Sadowska

27 maja 2018 święto Kolonii odbędzie się już po raz czwarty. Ale tym razem okazji do świętowania jest kilka. Po pierwsze, najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie obchodzi okrągłe urodziny. 120 lat temu, filantrop i patriota Hipolit Wawelberg postanowił dać ubogim pracownikom wolskich fabryk godne warunki życia. I tak między ulicami Górczewską 15, 15 A i Wawelberga 3, w sąsiedztwie drewnianych domów, wyrosła murowana Kolonia. Osiedle i niezwykły eksperyment społeczny.

Wola to jedna z najstarszych dzielnic Warszawy. – Chcemy zmieniać to miejsce, żeby to było prawdziwe osiedle, jak za Wawelberga: miejsce przyjazne do życia – mówi Andrzej Chybowski ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Obejrzyj program.

W styczniu odwiedziła nas niemiecka telewizja ARD1, która przygotowała program Kowalski & Schmidt dla kanału RBB24. Obejrzyj i przeczytaj.

Projekt Żywopłot Izy Rutkowskiej miał ukazać warszawiakom problemy wynikające z ogradzania osiedli mieszkaniowych. Zawitał i do nas.

Różany Skwer Pysznych Pączków powstał w ramach budżetu partycypacyjnego, projekt został przygotowany i zgłoszony przez członków stowarzyszenia. Naszym celem była zmiana zaniedbanego otoczenia kolonii. Różany Skwer miał szansę zaistnieć dzięki estymie, jaką cieszy się cukiernia Zagoździńskich mieszcząca się od lat 70 ubiegłego wieku na terenie Kolonii Wawelberga. Chcieliśmy upamiętnić babcię Hannę Zagoździńską-Grelof, która ze swym uśmiechem zawsze pozostanie w naszej pamięci. W ramach projektu przed kolonia został umieszczony kamień z nazwą i datą powstania osiedla.

Syreny na Kolonii Wawelberga - Festiwal Nowi Warszawiacy


...

Jesień...

Święto Woli - 8 kwietnia 2016. Sto lat temu nasza dzielnica została przyłączona do Warszawy. Z tej okazji Grupa Teatralna Warszawiaki odtwarzająca dawne warszawskie kapele podwórkowe i ich ballady, zawitał na naszą kolonię.