Hipolit Wawelberg nie doczekał wolnej Polski, ale miał wielki wkład w jej budowę. W 120 – lecie powstania ufundowanego przez niego osiedla, stowarzyszenie jego mieszkańców i przyjaciół przypomni o działalności filantropa. Na podwórkach Kolonii zagrają klezmerzy z Bester Quartet i zaśpiewa Maria Sadowska

27 maja 2018 święto Kolonii odbędzie się już po raz czwarty. Ale tym razem okazji do świętowania jest kilka. Po pierwsze, najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie obchodzi okrągłe urodziny. 120 lat temu, filantrop i patriota Hipolit Wawelberg postanowił dać ubogim pracownikom wolskich fabryk godne warunki życia. I tak między ulicami Górczewską 15, 15 A i Wawelberga 3, w sąsiedztwie drewnianych domów, wyrosła murowana Kolonia. Osiedle i niezwykły eksperyment społeczny.

Po drugie, w tym roku celebrujemy stulecie niepodległej Polski. A to doskonała okazja, by przypomnieć, jaki pomysł na wolną Polskę miał Wawelberg. Wiedział, że kraj będzie potrzebował fachowców, którzy postawią go na nogi. Dlatego już w 1895 roku założył szkołę (Szkoła Techniczna im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda), by przygotować inżynierów i techników. Jej wychowankowie, „Wawelbergczycy”, znaleźli się w awangardzie nowopowstałej armii polskiej, wsparli najważniejsze dla niepodległego kraju budowy, m.in. portu w Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. To jedno z największych dzieł Hipolita Wawelberga.

Z tak wyjątkowej okazji na scenie pojawią się wyjątkowi artyści. Czwarte święto wybrzmi najpiękniejszą żydowską muzyką. Zagrają światowej sławy muzycy z krakowskiego Bester Quartet, łączący muzykę klezmerską z jazzem. Wcześniej zaśpiewa m.in. aktorka i piosenkarka Katarzyna Dąbrowska (znana m.in. z serialu „Na dobre i złe”) oraz Sjesta Trio z pieśniami sefardyjskimi. Wydarzeniem będzie przygotowany specjalnie na święto spektakl pt. „O czym śniła Estera” w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Wystąpią Sylwia Najah, Aleksandra Pisula i Rafał Fudalej, zaśpiewa na żywo Maria Sadowska.

Na terenie podwórek jak co roku zaplanowano liczne konkursy i atrakcje dla dzieci i młodzieży. Będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach street artowych, obejrzeć pokaz szermierki czy symulator lotu szybowcem. W trakcie święta odbędzie się Warszawska Parada Rowerowa.

Czwarte Święto Kolonii Wawelberga, 27 maja 2018, godz. 12-17., ul. Górczewska 15. Organizator: Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół.

Aktualności na bieżąco na profilu Stowarzyszenia na Facebooku.

Kontakt: Andrzej Chybowski
+48 698054965

Program IV Święta Kolonii Wawelberga

Scena

12:00 - Uroczyste otwarcie Święta - historyczne wprowadzenie

12:15 - Występ zespołu Viva el Cajon

12:45 - Pokaz tańca uczniów z zespołu szkół Lauder-Morasha

13:00 - Spektakl teatralny "O czym śniła Estera" przygotowany przez reżyser Grabowiecką w obsadzie: Sylwia Najah, Aleksandra Pisula, Rafał Fudalej. Śpiew na żywo Maria Sadowska. Muzyka: Adrian Labanowski.

14:00 - Recital wokalny Katarzyny Dąbrowskiej.

14:40 - Konkurs wiedzy o historii Kolonii Wawelberga.

15:15 - Prezentacja zwycięzców Warszawskiej Parady Rowerowej.

15:30 - STAYnia Eksperymentalna Pracownia Muzyczna.

16:00 - Występ zespołu Siesta Trio. Pieśni sefardyjskie. Wokal - Wiktoria Kwiatkowska, gitara - Maciej Wieżyński, istrumenty perkusyjne Anika Kamińska.

16:30 - Koncert finałowy Bester Quartet.

Teren Kolonii 12:00 - 16:00

Warsztaty Streetartowe prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego i Barbarę Poniatowską. Fundacja Klamra.

Wystawa zdjęć historycznych zorganizowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Warsztaty szermierki dla dzieci i młodzieży.

Pokazy symulatora lotu szybowcem zorganizowane przez Koło Lotników Politechniki Warszawskiej.

Warszawska Parada Rowerowa

Gry historyczne, sitodruk z portretem Hipolita Wawelberga, animacje dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Wolskie Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Warszawa Wola m st. Warszawy w Otwartej Kolonii, ul. Górczewska 15.

Pokaz i animacje dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem kloców MOOVIE, integracja sensoryczna - prowadzenie Michał Zawada.

Bookcrossing - punkt bezpłatnej wymiany książek.

Klub dyskusyjny dobrej książki

Wycieczka z przewodnikiem po Kolonii - w języku polskim o 12:15, w języku angielskim o 12:25. Punkt startu w bramie budynku przy Górczewskiej 15.