Miło nam zaprosić Państwa na wystawę pt. ,,Pionierzy Kształcenia Politechnicznego. Na drodze do niepodległości", która powstała z okazji 125-lecia założenia Szkoły Mechaniczno Technicznej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda. Otworzy ją koncert on-line transmitowany w dniu 4 grudnia 2020 r. o godzinie 18.00 na stronie Fb Festiwalu Hipolita i Ludwiki.

Wystawę i koncert zorganizowało Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga.

Partnerzy Projektu: Muzeum Historii Polski, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, Wolskie Centrum Kultury, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, Dom Spotkań z Historią, Archiwum Historii Mówionej.

Wystawę i koncert dofinansowano z środków Muzeum Historii Polski w ramach programu ,, Patriotyzm Jutra" oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Szczególne podziękowania Panu Ryszardowi Witkowskiemu, jednemu z ostatnich żyjących absolwentów Uczelni Wawelberga. Za inspirację, liczne materiały archiwalne i wsparcie merytoryczne.

Wystawę można będzie oglądać na ogrodzeniu gmachu Wydziału SiMR przy ulicy Narbutta 84 w Warszawie do końca maja 2021 roku. Zapraszamy !

 

 

Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję Festiwalu Hipolita i Ludwiki!

Główny dzień koncertowy odbędzie się już 6 września!

 

W ramach festiwalu już 4 września zapraszamy do Otwartej Kolonii na niezwykłą wystawę poświęconą WISŁAWIE SZYMBORSKIEJ, na której zaprezentowane zostaną między innymi kolaże autorstwa noblistki, przedmioty, które towarzyszyły jej na co dzień oraz fotografie poetki autorstwa Joanny Helander. Wystawa "SPOJRZENIA SZYMBORSKIEJ" potrwa do 28 września.
Główne wydarzenie Festiwalu Hipolita i Ludwiki odbędzie się 6 września na zabytkowym dziedzińcu Kolonii Wawelberga, przy Górczewskiej 15. Będziemy mieli zaszczyt gościć na nim pana STANISŁAWA SOYKĘ, wybitnego śpiewaka, instrumentalistę i kompozytora. Zagra on z zespołem SOYKA KWINTET. Podczas koncertu usłyszymy piosenki z wydanego niedawno albumu „Muzyka i słowa Stanisław Soyka”, pieśni do słów Agnieszki Osieckiej z albumu „Tylko brać...Osiecka znana i nieznana”, klasyki Czesława Niemena z monografii „W hołdzie Mistrzowi”, w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”.

Festiwal Hipolita i Ludwiki to wyjątkowy oddolny projekt społeczny, który powstał dzięki mieszkańcom Kolonia Wawelberga. Możecie nas wesprzeć swoimi głosami na Festiwal Hipolita i Ludwiki w konkursie na najlepszą inicjatywę S3KTOR 2019, za stworzenie festiwalu, który wyrósł ze Święta Kolonii Wawelberga - wyjątkowej inicjatywy społecznej... http://ngo.um.warszawa.pl/konkurs-sektor/  Głosowanie trwa do 15.06,2020.

Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga przygotowuje się do nowej edycji Festiwalu Hipolita i Ludwiki! Trwają też prace renowacyjne. Fasada kamienicy przy ulicy Wawelberga 3 przywita i zaskoczy gości festiwalu nowym wizerunkiem.

W tym roku wyjątkowo zapraszamy 6 września 2020

na Górczewską 15 w Warszawie!

 

 fot. Jacek Poremba

Madonny Kory. Pierwsza wystawa wyjątkowej, rodzinnej kolekcji figur autorstwa artystki.  Wystawa jest częścią Festiwalu Hipolita i Ludwiki, święta Kolonii Wawelberga, zabytkowego osiedla, które powstało w duchu wielokulturowości i tolerancji. To właśnie o te wartości Kora walczyła przez całe swoje życie.

Ambasadorami tego wydarzenia zostali m.in. Krystyna Janda, Artur Barciś, Aleksandra Popławska, Piotr Rogucki, Muniek Staszczyk, Piotr Machalica, Magdalena Schejbal, fotografując się ze zdjęciami Madonn autorstwa Szymona Sipowicza.

Wola to jedna z najstarszych dzielnic Warszawy. – Chcemy zmieniać to miejsce, żeby to było prawdziwe osiedle, jak za Wawelberga: miejsce przyjazne do życia – mówi Andrzej Chybowski ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Obejrzyj program.

W styczniu odwiedziła nas niemiecka telewizja ARD1, która przygotowała program Kowalski & Schmidt dla kanału RBB24. Obejrzyj i przeczytaj.

Projekt Żywopłot Izy Rutkowskiej miał ukazać warszawiakom problemy wynikające z ogradzania osiedli mieszkaniowych. Zawitał i do nas.

Różany Skwer Pysznych Pączków powstał w ramach budżetu partycypacyjnego, projekt został przygotowany i zgłoszony przez członków stowarzyszenia. Naszym celem była zmiana zaniedbanego otoczenia kolonii. Różany Skwer miał szansę zaistnieć dzięki estymie, jaką cieszy się cukiernia Zagoździńskich mieszcząca się od lat 70 ubiegłego wieku na terenie Kolonii Wawelberga. Chcieliśmy upamiętnić babcię Hannę Zagoździńską-Grelof, która ze swym uśmiechem zawsze pozostanie w naszej pamięci. W ramach projektu przed kolonia został umieszczony kamień z nazwą i datą powstania osiedla.

Syreny na Kolonii Wawelberga - Festiwal Nowi Warszawiacy