Hipolit Wawelberg
Festiwal Hipolita i Ludwiki 2023
Kora, Osiecka, Dracula i tango. Niezwykła muzyczna mieszanka na Festiwalu Hipolita i Ludwiki Już 3 września 2023 roku kolejna edycja Festiwalu Hipolita i Ludwiki - obowiązkowego punktu na kulturalnej mapie miasta. Tym razem będzie różnorodnie muzycznie: i klasycznie, i nowocześnie i jazzowo. Będziemy świętować 125 urodziny niezwykłego osiedla, przy ul. Górczewskiej 15. Wystąpi Michał Pepol - kompozytor, wiolonczelista, producent; współzałożyciel Royal String Quartet. Na zielonych podwórkach Kolonii zabrzmią utwory z jego solowej płyty pt. “Kora nieskończoność” - niezwykłej opowieści, utkanej z prywatnych, nieznanych wcześniej światu, fragmentów nagrań Kory Jackowskiej, w nowych, aranżacjach i remiksach. Przed występem będzie można posłuchać o tym, jak powstawała ta muzyczna podróż. Na godz. 15.40 zaplanowano rozmowę z Michałem Pepolem i organizatorami Festiwalu - Ewą i Andrzejem Chybowskimi. Nie zawiodą się miłośnicy jazzu. O godz. 19 na festiwalowej scenie pojawią się przedstawiciele tzw. nowej fali polskiego jazzu – Piotr Orzechowski i Kuba Więcek z materiałem “Themes Of Dracula”, czyli autorską interpretacją muzyki Wojciecha Kilara do filmu Francisa Forda Coppoli “Dracula” z 1992 roku. Wcześniej sentymentalna podróż w czasie z piosenkami Agnieszki Osieckiej – w spektaklu muzycznym “Zielono mi niespokojnie” w reżyserii Konrada Żygadło, wystąpią Monika Cieciora, Jowita Kropiewnicka i Elżbieta Nagel. Podczas festiwalu będzie można poznać historię powstawania tanga i tego, jak wpisało się w polską przedwojenna kulturę. O godz. 16.15 na scenie Sylwia Najah i Marcin Adamczyk i koncert “Tango pośród róż”. Festiwal otworzy występ Chóru Niemęskiego “4 Non Straights”. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Jak co roku będą z nami inżynierowie z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, którzy przygotowali na wystawę niespodziankę związaną z Hipolitem Wawelbergiem. Na scenie także teatrzyk dla dzieci – Teatr Baza ze spektaklem pt. “Słowik” na podstawie baśni Andersena. Festiwalowi Hipolita i Ludwiki 2023 będzie towarzyszyła wystawa pt. „Utopia urzeczywistniona - Idea Osiedla Społecznego - 125-lecie Kolonii Wawelberga”, na której będzie można zobaczyć, jak zabytkowe osiedle na warszawskiej Woli spełniło marzenie swoich fundatorów o dobrym, bezpiecznym miejscu do życia dla pracowników okolicznych fabryk i zakładów. Festiwal Hipolita i Ludwiki to projekt non profit, organizowany przez społeczników ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Realizowany jest przy wsparciu i pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawy, we współpracy z Wolskim Centrum Kultury.Już wkrótce Festiwal Hipolita i Ludwiki 2022
Kolonia Wawelberga Renowacje
,,Pionierzy Kształcenia Politechnicznego. Na Drodze do Niepodleglości"
Miło nam zaprosić Państwa na wystawę pt. ,,Pionierzy Kształcenia Politechnicznego. Na drodze do niepodległości", która powstała z okazji 125-lecia założenia Szkoły Mechaniczno Technicznej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda. Otworzy ją koncert on-line transmitowany w dniu 4 grudnia 2020 r. o godzinie 18.00 na stronie Fb Festiwalu Hipolita i Ludwiki.
Wystawę i koncert zorganizowało Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga.
Partnerzy Projektu: Muzeum Historii Polski, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, Wolskie Centrum Kultury, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, Dom Spotkań z Historią, Archiwum Historii Mówionej.
Wystawę i koncert dofinansowano z środków Muzeum Historii Polski w ramach programu ,, Patriotyzm Jutra" oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Szczególne podziękowania Panu Ryszardowi Witkowskiemu, jednemu z ostatnich żyjących absolwentów Uczelni Wawelberga. Za inspirację, liczne materiały archiwalne i wsparcie merytoryczne.
Wystawę można będzie oglądać na ogrodzeniu gmachu Wydziału SiMR przy ulicy Narbutta 84 w Warszawie do końca maja 2021 roku. Zapraszamy !
Festiwal Hipolita i Ludwiki 2020
Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję Festiwalu Hipolita i Ludwiki!
Główny dzień koncertowy odbędzie się już 6 września!
W ramach festiwalu już 4 września zapraszamy do Otwartej Kolonii na niezwykłą wystawę poświęconą WISŁAWIE SZYMBORSKIEJ, na której zaprezentowane zostaną między innymi kolaże autorstwa noblistki, przedmioty, które towarzyszyły jej na co dzień oraz fotografie poetki autorstwa Joanny Helander. Wystawa "SPOJRZENIA SZYMBORSKIEJ" potrwa do 28 września.
Główne wydarzenie Festiwalu Hipolita i Ludwiki odbędzie się 6 września na zabytkowym dziedzińcu Kolonii Wawelberga, przy Górczewskiej 15. Będziemy mieli zaszczyt gościć na nim pana STANISŁAWA SOYKĘ, wybitnego śpiewaka, instrumentalistę i kompozytora. Zagra on z zespołem SOYKA KWINTET. Podczas koncertu usłyszymy piosenki z wydanego niedawno albumu „Muzyka i słowa Stanisław Soyka”, pieśni do słów Agnieszki Osieckiej z albumu „Tylko brać...Osiecka znana i nieznana”, klasyki Czesława Niemena z monografii „W hołdzie Mistrzowi”, w sąsiedztwie takich szlagierów jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”.
Przygotowania do nowej edycji Festiwalu Hipolita i Ludwiki!
Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga przygotowuje się do nowej edycji Festiwalu Hipolita i Ludwiki! Trwają też prace renowacyjne. Fasada kamienicy przy ulicy Wawelberga 3 przywita i zaskoczy gości festiwalu nowym wizerunkiem.
W tym roku wyjątkowo zapraszamy 6 września 2020
na Górczewską 15 w Warszawie!