Kolonia Wawelberga — nowatorski projekt społeczny

Wybudowane w latach 1898 – 1900, wg projektu Edwarda Goldberga, najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie. Ufundował je, wraz z żoną Ludwiką, Hipolit Wawelberg warszawiak, finansista i filantrop. Zrobili to z myślą o niezamożnej, pracującej ludności, dając jej możliwość poprawy bytu i podwyższenia statusu społecznego. W nowoczesnych budynkach znalazło lokum ponad 300 rodzin. Fundatorzy objęli mieszkańców unikatowym programem społecznym. Na osiedlu działały m.in. szkoły, ochronka, łaźnie, czytelnia, punkt lekarski i sala zabaw. Wawelbergowie wierzyli, że taka formuła zatrze antagonizmy społeczne i rasowe.

Hipolit Wawelberg

Hipolit Wawelberg, jeden z największych filantropów z końca XIX wieku urodził się w Warszawie w 1844 roku. Jego ojciec Henryk to przykład polskiego self-made man; przeszedł drogę od ubogiego pracownika składu żelaza do finansisty ze sporym majątkiem. Hipolit chciał zostać inżynierem. Skończył III Gimnazjum Matematyczne (mieściło się ono w Pałacu Kazimierzowskim) i miał iść na studia, kiedy wybuchło Powstanie Styczniowe. Chłopak wziął w nim czynny udział. Po upadku powstania, by ochronić syna przed prześladowaniami,Henryk wysłał go na studia finansowe do Berlina. Hipolit odbył praktyki w bankach londyńskiego City, Berlina i Paryża. Tam nawiązuje kontakty, które zaprocentują w przyszłości. Po studiach zatrudnia się w banku ojca. Prowadzi oddział Domu Bankowego Wawelbergów w Petersburgu. Sprawia, że bank staje się jednym z największych w Rosji i wielokrotnie przerasta bank w Warszawie. Sam Hipolit zostaje jednym z najbogatszych obywateli Królestwa Kongresowego. Stać go na wiele. Kupuje rezydencję w Carskim Siole, zostając tym samym sąsiadem samego cara Rosji.

 

 

 
Kora, Osiecka, Dracula i tango. Niezwykła muzyczna mieszanka na Festiwalu Hipolita i Ludwiki Już 3 września 2023 roku kolejna edycja Festiwalu Hipolita i Ludwiki - obowiązkowego punktu na kulturalnej mapie miasta. Tym razem będzie różnorodnie muzycznie: i klasycznie, i nowocześnie i jazzowo. Będziemy świętować 125 urodziny niezwykłego osiedla, przy ul. Górczewskiej 15. Wystąpi Michał Pepol - kompozytor, wiolonczelista, producent; współzałożyciel Royal String Quartet. Na zielonych podwórkach Kolonii zabrzmią utwory z jego solowej płyty pt. “Kora nieskończoność” - niezwykłej opowieści, utkanej z prywatnych, nieznanych wcześniej światu, fragmentów nagrań Kory Jackowskiej, w nowych, aranżacjach i remiksach. Przed występem będzie można posłuchać o tym, jak powstawała ta muzyczna podróż. Na godz. 15.40 zaplanowano rozmowę z Michałem Pepolem i organizatorami Festiwalu - Ewą i Andrzejem Chybowskimi. Nie zawiodą się miłośnicy jazzu. O godz. 19 na festiwalowej scenie pojawią się przedstawiciele tzw. nowej fali polskiego jazzu – Piotr Orzechowski i Kuba Więcek z materiałem “Themes Of Dracula”, czyli autorską interpretacją muzyki Wojciecha Kilara do filmu Francisa Forda Coppoli “Dracula” z 1992 roku. Wcześniej sentymentalna podróż w czasie z piosenkami Agnieszki Osieckiej – w spektaklu muzycznym “Zielono mi niespokojnie” w reżyserii Konrada Żygadło, wystąpią Monika Cieciora, Jowita Kropiewnicka i Elżbieta Nagel. Podczas festiwalu będzie można poznać historię powstawania tanga i tego, jak wpisało się w polską przedwojenna kulturę. O godz. 16.15 na scenie Sylwia Najah i Marcin Adamczyk i koncert “Tango pośród róż”. Festiwal otworzy występ Chóru Niemęskiego “4 Non Straights”. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Jak co roku będą z nami inżynierowie z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, którzy przygotowali na wystawę niespodziankę związaną z Hipolitem Wawelbergiem. Na scenie także teatrzyk dla dzieci – Teatr Baza ze spektaklem pt. “Słowik” na podstawie baśni Andersena. Festiwalowi Hipolita i Ludwiki 2023 będzie towarzyszyła wystawa pt. „Utopia urzeczywistniona - Idea Osiedla Społecznego - 125-lecie Kolonii Wawelberga”, na której będzie można zobaczyć, jak zabytkowe osiedle na warszawskiej Woli spełniło marzenie swoich fundatorów o dobrym, bezpiecznym miejscu do życia dla pracowników okolicznych fabryk i zakładów. Festiwal Hipolita i Ludwiki to projekt non profit, organizowany przez społeczników ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Realizowany jest przy wsparciu i pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawy, we współpracy z Wolskim Centrum Kultury.