fot. Jacek Poremba

Madonny Kory. Pierwsza wystawa wyjątkowej, rodzinnej kolekcji figur autorstwa artystki.  Wystawa jest częścią Festiwalu Hipolita i Ludwiki, święta Kolonii Wawelberga, zabytkowego osiedla, które powstało w duchu wielokulturowości i tolerancji. To właśnie o te wartości Kora walczyła przez całe swoje życie.

Ambasadorami tego wydarzenia zostali m.in. Krystyna Janda, Artur Barciś, Aleksandra Popławska, Piotr Rogucki, Muniek Staszczyk, Piotr Machalica, Magdalena Schejbal, fotografując się ze zdjęciami Madonn autorstwa Szymona Sipowicza.


- Matka Boska to prastara żeńska bogini. Pramatka, Opiekunka, Przyjaciółka - mówiła Kora, która przez lata malowała własne Madonny. Były wentylem dla jej niespożytej energii twórczej, potem też odskocznią od ciężkiej choroby. Trafiały na aukcje charytatywne lub jako prezenty do znajomych. Ponad dwadzieścia figurek zostało w rodzinnych domach Kory i Kamila Sipowicza na Roztoczu i w Warszawie, mieszkaniach ich synów. Wystawa „Madonny Kory” w warszawskiej „Otwartej Kolonii” to pierwszy pokaz tej wyjątkowej, intymnej kolekcji.

Wystawa jest częścią Festiwalu Hipolita i Ludwiki, święta zabytkowej Kolonii Wawelberga – najstarszego zachowanego osiedla mieszkalnego w Warszawie. Potrwa dwa tygodnie. Będzie można zobaczyć kilkanaście Madonn, autorstwa Kory. Ekspozycję uzupełnią fotografie. To zdjęcia Madonn, wykonane przez Szymona Sipowicza, syna artystki podczas specjalnej letniej sesji na Roztoczu. A także niezwykła, w większości niepublikowana sesja Kory w pracowni, autorstwa Jacka Poremby. Podczas wystawy będzie także wyświetlany teledysk do piosenki „Czarna Madonna” Tomasza Organka w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, w którym to w postać Madonny wcieliła się Kora.

fot. Kamila Szuba

Pomysł na malowane Madonny narodził się w Meksyku. W latach 90. zespół Maanam odwiedził wyspę Cozumel, znaną z podwodnej figury Matki Boskiej z Gwadelupy. Artystkę zainspirowało meksykańskie bogactwo barw, tak inne od europejskich przedstawień świętych - smutnych, pełnych powagi. Często wspominała je jako cudowny, bajkowy kicz.
Uwielbiała dewocjonalia, zwłaszcza w ludowym, polskim wydaniu. Zakochiwała się w kapliczkach, domowych ołtarzach, drewnianych kościółkach. Madonna to także wspomnienie z dzieciństwa - figura Matki Boskiej stała w ogrodzie domu dziecka, w którym Kora spędziła pięć lat.

Kamil Sipowicz kupował figurki Matki Boskiej w różnych krajach. Kora pokrywała je kolorami. Każda dostała imię: Królowa Seledynowych Snów, Królowa Czerwonych Khmerów czy Królowa Bałtyku. Nazwy wymyślał mąż artystki. - Niektóre z nich wielokrotnie przemalowywała, ulepszała. Mama miała niespożytą energię, nienawidziła bezczynności - mówi Szymon Sipowicz. Kiedy w 2013 roku wykryto u niej złośliwy nowotwór, Madonny stały się wytchnieniem, sposobem na rehabilitację, odskocznią. Były wystawiane na aukcjach, np. żółto – niebieska Madonna, w narodowych kolorach Ukrainy trafiła na licytację na rzecz ofiar Majdanu.

Wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie do 8 czerwca 2019 roku (dzień urodzin Kory).

                                                            Kuratorzy i pomysłodawcy wystawy: Ewa i Andrzej Chybowscy, Rafał Fudalej

Festiwal Hipolita i Ludwiki odbędzie się już po raz piąty. 26 maja na zielonym dziedzińcu zabytkowego osiedla, przy ul. Górczewskiej 15 wystąpi m.in. Stanisława Celińska. Artystce towarzyszyć będzie sześciu muzyków, zagrają piosenki z płyt  „Atramentowej” i nagrodzonej w 2019 roku Fryderykiem płyty „Malinowej”. Po raz kolejny reżyserka Joanna Grabowiecka wystawi specjalnie przygotowany na święto Kolonii spektakl pt. „Kobieta Planeta”, wysłuchamy również koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu skrzypaczki Katarzyny Bąkowskiej i muzyków towarzyszących.W programie także występy chórów: Eksperymentalnej Pracowni Muzycznej Staynia oraz prawosławnego chóru z parafii św. Stanisława Klimka na Woli. Oprócz tego m.in. wystawa bolidów autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej, bookcrossing i zabawy dla dzieci. Na ciekawych historii osiedla czekać będzie oprowadzanie z przewodnikiem.

 

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

 

fot. Kamila Szuba

fot. Kamila Szuba

 „Madonny Kory” 24 maja - 8 czerwca 2019 roku.
Miejsce: Otwarta Kolonia, filia Wolskiego Centrum Kultury, ul. Górczewska 15. Wstęp wolny. 
Kuratorzy: Ewa i Andrzej Chybowscy, Rafał Fudalej.
Organizator: Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół, Wolskie Centrum Kultury