Mieszkańcy Kolonii Wawelberga świętowali 21 maja. Na podwórkach zabrzmiała klasyka, jazz i tango. Także sporo dobrej literatury.

Kolonię wymyślił i ufundował Hipolit Wawelberg. 119 lat temu warszawski finansista i społecznik dał robotnikom wolskich fabryk nowoczesne mieszkania za grosze. Dołożył spójny program społeczny. Na osiedlu działały m.in. szkoły, ochronka, łaźnie, czytelnia, punkt lekarski i sala zabaw.

 

III Święto Kolonii Wawelberga

 

Ale Kolonia jest jednym z wielu jego pomysłów. Tegoroczne święto było okazją do tego, by przypomnieć, że Hipolit Wawelberg miał też wielką słabość do polskiej literatury. Przyjaźnił się z pisarzami, m.in. Bolesławem Prusem, Elizą Orzeszkową, Marią Konopnicką i Henrykiem Sienkiewiczem. Pomagał im finansowo. Kiedy ten ostatni wrócił bez grosza ze Stanów, Wawelberg spłacił jego długi i ufundował stypendium, by przyszły noblista mógł napisać „Quo Vadis”. Mało kto pamięta, że pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu stoi dzięki wytrwałości i uporowi Wawelberga, który na „przekonanie” do tego pomysłu carskich urzędników wydał ponad 30 tys. rubli. Finansista chciał, by najważniejsze polskie dzieła trafiły do szerokiego odbiorcy - wydawał je więc po kosztach tak, że można je było kupić za grosze.

Podczas święta można było posłuchać fragmentów, wydanych przez Wawelberga książek i jego korespondencji z zaprzyjaźnionymi literatami w wykonaniu aktorów warszawskich teatrów. Premierowo wystawione zostały fragmenty niezwykle poczytnej, wydanej w 1891 roku powieści Elizy Orzeszkowej „Bene Nati”, w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Aktorzy przeczytali też wiersze Mickiewicza i Słowackiego. Na dzieci czekały konkursy i warsztaty literackie.

Trzecie Święto Kolonii wybrzmiało jazzem, muzyką klasyczną i tangiem. Na scenie pojawili się specjaliści od tanecznego jazzu rodem z amerykańskiego Południa - Wisła Hot, młodzi warszawscy muzycy z Kwartetu Jazzowego i Wheeling Quartety oraz aktorka, laureatka festiwali piosenki Małgorzata Wojciechowska. Na finał zmysłowe argentyńskie tango zatańczyli Anna Iberszer (tancerka i aktorka, znana m.in. z serialu „ Ranczo” i Piotr Woźniak (tancerz i choreograf). Święto zakończyła wspólna milonga.

Na dziedzińcach zaplanowano liczne konkursy i atrakcje dla dzieci i młodzieży. Można było wziąć udział m.in. w warsztatach street artowych i gwary warszawskiej, obejrzeć pokaz szermierki i zrobić sobie zdjęcie z pięknym, zabytkowym Saabem 95. W trakcie święta odbyła się I Warszawska Parada Rowerowa.

 .

 

Na murze naprzeciwko sceny powstał wyjątkowy mural, przedstawiający Ludwikę i Hipolita Wawelbergów. Stworzyli go znani warszawscy muraliści (Dariusz Paczkowski, Anna Koźbiel Walas, Adam Walas i Andrzej Chybowski) na zaproszenie Fundacji Klamra. Historię Kolonii przybliżyli przewodnicy (oprowadzanie także w języku angielskim) a Dom Spotkań z Historią przygotował wystawę zdjęć „Odbudowa Warszawy”. Tradycyjnie już z okazji święta otwarta była Pracownia Cukiernicza Zagoździńskich; każdy mógł spróbować najlepszych w Warszawie pączków (wypiekanych od 1925 r. według tej samej receptury).

Trzecie Święto Kolonii Wawelberga, 21 maja 2017, godz. 12-17., ul. Górczewska 15.
Organizator:
Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół

 
 
 
 
fot. Damian Kujawa
fot. Damian Kujawa