Hipolit Wawelberg nie doczekał wolnej Polski, ale miał wielki wkład w jej budowę. W 120 – lecie powstania ufundowanego przez niego osiedla, stowarzyszenie jego mieszkańców i przyjaciół przypomniało o działalności filantropa. Na podwórkach Kolonii zagrali klezmerzy z Bester Quartet i zaśpiewała Maria Sadowska.
27 maja 2018 święto Kolonii odbyło się już po raz czwarty. Ale tym razem okazji do świętowania było kilka. Po pierwsze, najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie obchodziło okrągłe urodziny. 120 lat temu, filantrop i patriota Hipolit Wawelberg postanowił dać ubogim pracownikom wolskich fabryk godne warunki życia. I tak między ulicami Górczewską 15, 15 A i Wawelberga 3, w sąsiedztwie drewnianych domów, wyrosła murowana Kolonia. Osiedle i niezwykły eksperyment społeczny.
Po drugie, w tym roku celebrowaliśmy stulecie niepodległej Polski. A to doskonała okazja, by przypomnieć, jaki pomysł na wolną Polskę miał Wawelberg. Wiedział, że kraj będzie potrzebował fachowców, którzy postawią go na nogi. Dlatego już w 1895 roku założył szkołę (Szkoła Techniczna im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda), by przygotować inżynierów i techników. Jej wychowankowie, „Wawelberczycy”, znaleźli się w awangardzie nowo powstałej armii polskiej, wsparli najważniejsze dla niepodległego kraju budowy, m.in. portu w Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. To jedno z największych dzieł Hipolita Wawelberga.
Z tak wyjątkowej okazji na scenie pojawili się wyjątkowi artyści. Czwarte święto wybrzmiało najpiękniejszą żydowską muzyką. Zagrali światowej sławy muzycy z krakowskiego Bester Quartet, łączący muzykę klezmerską z jazzem. Wcześniej zaśpiewała m.in. aktorka i piosenkarka Katarzyna Dąbrowska (znana m.in. z serialu „Na dobre i złe”) oraz Sjesta Trio z pieśniami sefardyjskimi. Specjalnie na święto przygotowano spektakl pt. „O czym śniła Estera” w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Wystąpili Sylwia Najah, Aleksandra Pisula i Rafał Fudalej, zaśpiewała na żywo Maria Sadowska. Spektakl spotkał się z takim uznaniem, że dwa miesiące później został zagrany powtórnie w ramach Festiwalu Warszawy Singera.
W trakcie święta odbyła się II Warszawska Parada Rowerowa, a na terenie podwórek jak co roku zaplanowano liczne konkursy i atrakcje dla dzieci i młodzieży. Można było wziąć udział m.in. w warsztatach street artowych lub polecieć symulatorem lotu szybowcem. Wspaniałą atrakcją dla dzieci były klocki MOOVIE.
Czwarte Święto Kolonii Wawelberga, 27 maja 2018, godz. 12-17., ul. Górczewska 15. Organizator: Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół
Program IV Święta Kolonii Wawelberga
Scena
12:00 - Uroczyste otwarcie Święta - historyczne wprowadzenie
12:15 - Występ zespołu Viva el Cajon
12:45 - Pokaz tańca uczniów z zespołu szkół Lauder-Morasha
13:00 - Spektakl teatralny "O czym śniła Estera" przygotowany przez reżyser Grabowiecką w obsadzie: Sylwia Najah, Aleksandra Pisula, Rafał Fudalej. Śpiew na żywo Maria Sadowska. Muzyka: Adrian Labanowski.
14:00 - Recital wokalny Katarzyny Dąbrowskiej.
14:40 - Konkurs wiedzy o historii Kolonii Wawelberga.
15:15 - Prezentacja zwycięzców Warszawskiej Parady Rowerowej.
15:30 - STAYnia Eksperymentalna Pracownia Muzyczna.
16:00 - Występ zespołu Siesta Trio. Pieśni sefardyjskie. Wokal - Wiktoria Kwiatkowska, gitara - Maciej Wieżyński, istrumenty perkusyjne Anika Kamińska.
16:30 - Koncert finałowy Bester Quartet.
Teren Kolonii 12:00 - 16:00
Warsztaty Streetartowe prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego i Barbarę Poniatowską. Fundacja Klamra.
Wystawa zdjęć historycznych zorganizowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią.
Warsztaty szermierki dla dzieci i młodzieży.
Pokazy symulatora lotu szybowcem zorganizowane przez Koło Lotników Politechniki Warszawskiej.
Warszawska Parada Rowerowa
Gry historyczne, sitodruk z portretem Hipolita Wawelberga, animacje dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Wolskie Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Warszawa Wola m st. Warszawy w Otwartej Kolonii, ul. Górczewska 15.
Pokaz i animacje dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem kloców MOOVIE, integracja sensoryczna - prowadzenie Michał Zawada.
Bookcrossing - punkt bezpłatnej wymiany książek.
Klub dyskusyjny dobrej książki
Wycieczka z przewodnikiem po Kolonii - w języku polskim o 12:15, w języku angielskim o 12:25. Punkt startu w bramie budynku przy Górczewskiej 15.