Hipolit Wawelberg nie doczekał wolnej Polski, ale miał wielki wkład w jej budowę. W 120 – lecie powstania ufundowanego przez niego osiedla, stowarzyszenie jego mieszkańców i przyjaciół przypomniało o działalności filantropa. Na podwórkach Kolonii zagrali klezmerzy z Bester Quartet i zaśpiewała Maria Sadowska.

27 maja 2018 święto Kolonii odbyło się już po raz czwarty. Ale tym razem okazji do świętowania było kilka. Po pierwsze, najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie obchodziło okrągłe urodziny. 120 lat temu, filantrop i patriota Hipolit Wawelberg postanowił dać ubogim pracownikom wolskich fabryk godne warunki życia. I tak między ulicami Górczewską 15, 15 A i Wawelberga 3, w sąsiedztwie drewnianych domów, wyrosła murowana Kolonia. Osiedle i niezwykły eksperyment społeczny.

Po drugie, w tym roku celebrowaliśmy stulecie niepodległej Polski. A to doskonała okazja, by przypomnieć, jaki pomysł na wolną Polskę miał Wawelberg. Wiedział, że kraj będzie potrzebował fachowców, którzy postawią go na nogi. Dlatego już w 1895 roku założył szkołę (Szkoła Techniczna im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda), by przygotować inżynierów i techników. Jej wychowankowie, „Wawelberczycy”, znaleźli się w awangardzie nowo powstałej armii polskiej, wsparli najważniejsze dla niepodległego kraju budowy, m.in. portu w Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. To jedno z największych dzieł Hipolita Wawelberga.

Z tak wyjątkowej okazji na scenie pojawili się wyjątkowi artyści. Czwarte święto wybrzmiało najpiękniejszą żydowską muzyką. Zagrali światowej sławy muzycy z krakowskiego Bester Quartet, łączący muzykę klezmerską z jazzem. Wcześniej zaśpiewała m.in. aktorka i piosenkarka Katarzyna Dąbrowska (znana m.in. z serialu „Na dobre i złe”) oraz Sjesta Trio z pieśniami sefardyjskimi. Specjalnie na święto przygotowano spektakl pt. „O czym śniła Estera” w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Wystąpili Sylwia Najah, Aleksandra Pisula i Rafał Fudalej, zaśpiewała na żywo Maria Sadowska. Spektakl spotkał się z takim uznaniem, że dwa miesiące później został zagrany powtórnie w ramach Festiwalu Warszawy Singera.

W trakcie święta odbyła się II Warszawska Parada Rowerowa, a na terenie podwórek jak co roku zaplanowano liczne konkursy i atrakcje dla dzieci i młodzieży. Można było wziąć udział m.in. w warsztatach street artowych lub polecieć symulatorem lotu szybowcem. Wspaniałą atrakcją dla dzieci były klocki MOOVIE.

Czwarte Święto Kolonii Wawelberga, 27 maja 2018, godz. 12-17., ul. Górczewska 15. Organizator: Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół

 

 

Program IV Święta Kolonii Wawelberga

Scena

12:00 - Uroczyste otwarcie Święta - historyczne wprowadzenie

12:15 - Występ zespołu Viva el Cajon

12:45 - Pokaz tańca uczniów z zespołu szkół Lauder-Morasha

13:00 - Spektakl teatralny "O czym śniła Estera" przygotowany przez reżyser Grabowiecką w obsadzie: Sylwia Najah, Aleksandra Pisula, Rafał Fudalej. Śpiew na żywo Maria Sadowska. Muzyka: Adrian Labanowski.

14:00 - Recital wokalny Katarzyny Dąbrowskiej.

14:40 - Konkurs wiedzy o historii Kolonii Wawelberga.

15:15 - Prezentacja zwycięzców Warszawskiej Parady Rowerowej.

15:30 - STAYnia Eksperymentalna Pracownia Muzyczna.

16:00 - Występ zespołu Siesta Trio. Pieśni sefardyjskie. Wokal - Wiktoria Kwiatkowska, gitara - Maciej Wieżyński, istrumenty perkusyjne Anika Kamińska.

16:30 - Koncert finałowy Bester Quartet.

Teren Kolonii 12:00 - 16:00

Warsztaty Streetartowe prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego i Barbarę Poniatowską. Fundacja Klamra.

Wystawa zdjęć historycznych zorganizowana we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Warsztaty szermierki dla dzieci i młodzieży.

Pokazy symulatora lotu szybowcem zorganizowane przez Koło Lotników Politechniki Warszawskiej.

Warszawska Parada Rowerowa

Gry historyczne, sitodruk z portretem Hipolita Wawelberga, animacje dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Wolskie Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Warszawa Wola m st. Warszawy w Otwartej Kolonii, ul. Górczewska 15.

Pokaz i animacje dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem kloców MOOVIE, integracja sensoryczna - prowadzenie Michał Zawada.

Bookcrossing - punkt bezpłatnej wymiany książek.

Klub dyskusyjny dobrej książki

Wycieczka z przewodnikiem po Kolonii - w języku polskim o 12:15, w języku angielskim o 12:25. Punkt startu w bramie budynku przy Górczewskiej 15.