plakat Monika Prus

Główne wydarzenia Festiwalu odbyło się w niedzielę 26 maja. Otworzyliśmy bramy Kolonii dla gości z całej Polski. Na festiwalu wystąpiła niezwykła, charyzmatyczna Stanisława Celińska. Artystce towarzyszyło sześciu muzyków. Zagrali piosenki z płyty „Atramentowej” i nagrodzonej Fryderykiem w 2019 roku płyty „Malinowej”, które zawierają muzykę z pogranicza wyrafinowanego popu i jazzu.


Szczególnym festiwalowym wydarzeniem była wystawa „Madonny Kory”, która składała się z kolekcji figur Matki Boskiej, malowanych przez wokalistkę Maanamu. Ekspozycja była otwarta od 24 maja do 8 czerwca w „Otwartej Kolonii”, filii Wolskiego Centrum Kultury. W promocję tego wydarzenia włączyli się m.in. Krystyna Janda, Artur Barciś, Aleksandra Popławska, Piotr Rogucki, Muniek Staszczyk, Piotr Machalica, Magdalena Schejbal, fotografując się ze zdjęciami Madonn autorstwa Szymona Sipowicza.
Na festiwalowej scenie z piosenkami Edith Piaf pojawiła się Monika Węgiel, aktorka Teatru Współczesnego. Koncert muzyki klasycznej dała skrzypaczka Katarzyna Bąkowska. Wystąpiła także Eksperymentalna Pracownia Muzyczna Staynia.


Do muzycznych, dołożyliśmy także wrażenia teatralne - po raz kolejny reżyserka Joanna Grabowiecka wystawiła specjalnie przygotowany na święto Kolonii spektakl. Tym razem była to sztuka pt. „Kobieta Planeta”, w której wystąpili Natalia Kalita, Agnieszka Kamińska i Rafał Fudalej.


Jak co roku, odwiedzających tego dnia Kolonię Wawelberga czekało wiele atrakcji nie tylko na scenie ale na całym terenie zabytkowego osiedla, m.in.: wystawa bolidów i nowoczesnego motocykla, autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej, wystawa historyczna pt. „Wawelberczycy”, opowiadająca historię studentów Wyższej Szkoły Technicznej im. H. Wawelberga i S. Rotwanda, bohaterów Powstania Warszawskiego, bookcrossing przygotowany przez Redaktor Sukcesu Pisanego Szminką, Dagny Kurdwanowską, stanowisko robotyki przygotowane przez Wolskie Centrum Kultury, turniej badmintona.
Na ciekawych historii osiedla czekało oprowadzanie z przewodnikiem.



Festiwal to wyjątkowy projekt non profit organizowany przez społeczników, całkowicie oddolna inicjatywa mieszkańców, organizowany już po raz piąty w ramach Inicjatywy Lokalnej przez Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół. Wszystko wzięło się z miłości do miejsca – najstarszego, istniejącego osiedla mieszkaniowego w Warszawie – i zachwytu ideą, która stała za jego powstaniem. Kolonię wymyślił i ufundował wraz z żoną Ludwiką, Hipolit Wawelberg. 120 lat temu warszawski finansista i społecznik dał robotnikom wolskich fabryk nowoczesne mieszkania za grosze. Dołożył spójny program społeczny. Na osiedlu działały m.in. szkoły, ochronka, łaźnie, czytelnia, punkt lekarski i sala zabaw. Wawelbergowie wierzyli, że taka formuła zatrze antagonizmy społeczne i rasowe.


Oragnizator:

Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga

Współorganizator:

Wolskie Centrum Kultury

Sponsorzy:

MURAPOL

Firma ArtPol

Skopia Film

Pracownia Cukiernicza "Zagoździński"

Fundacja Społeczności Liceum Batorego

Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st Warszawa S.A

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A

Partnerzy:

Miasto st. Warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego

Politechnika Warszawska Wydział SiMR

Dom Spotkań z Historią

Fundacja Opor

ZGN Wola

Spółdzielnia Socjalna Wola

Stowarzyszenie Wola Mieszkańców

Patroni:

Muzeum Polin